למה בעצם אנחנו ממהרים לשפוט אנשים אחרים?

כמה פעמים קרה שהתארחת בשבת אצל חמותך, ראית את גיסתך ‘מדלגת’ בחינניות על האפשרות להוריד מהשולחן והולכת לנוח על הספה בסלון ומצאת את עצמך בוערת מעצבים? אומרת לעצמך או אפילו לבעלך “ראית אותה”? “חצופה”! “איך היא מרשה לעצמה”?

כמה פעמים שמעתם תלמיד מספר על תלמיד אחר, מצליח, שמסתדר מצוין עם המורה אומר: “נו, בטח שהוא מסתדר עם המורה, הוא יעשה הכל כדי שהמורה יאהב אותו”..

מסתבר שמאחורי השיפוטיות הזו, מסתתר בעצם רגש של קנאה.

אחד מהביטויים של רגש הקנאה היא שיפוטיות. אמנם ישנן סיבות נוספות לשיפוטיות, אך העיקרית מבניהן זו הקנאה.

כשאני רואה מישהו מתנהג באופן מסוים שגורם לי לשפוט אותו, לדבר עליו מאחורי הגב, כשאני רואה מישהו אחר שמצליח יותר, נוסע לחו”ל יותר, גר בבית גדול הרבה יותר, משהי עם מלתחה הרבה יותר מושקעת משלי, ואני מוצאת את עצמי שופטת אותה “כמה כסף היא מבזבזת על קניות/ בילויים / נסיעות – מסתבר שאני פשוט מקנאה במה שיש לה ואין לי. מקנאה בזה שהיא יודעת לעשות את הדברים הנכונים שיביאו לה את הדברים שאני כל כך רוצה ולא משיגה.

“כשאנחנו שופטים מישהו אנחנו מבטאים  בקול את התסכול על כך שהוא הצליח איפה שאנחנו לא. שהוא מעז איפה שאנחנו מפחדים”

אני שופטת את גיסתי שיושבת על הספה בסלון כי בעצם זה מה שאני הייתי רוצה לעשות אבל לא מעיזה כי אני חוששת שאם אתנהג כמו שאני באמת רוצה לא יאהבו אותי.. אז מה שנותר לי זה לקנא, והקנאה הזו באה לידי ביטוי בשיפוטיות.

פעמים רבות נוכל למצוא את הרגש הזה אצל נשים שילדיהן התחתנו. הן רואות את הבן שלהן מפנק את כלתן. מגיש לה, מביא לה. והן שופטות את הכלה ללא רחם.. מסתבר שגם פה יש קנאה במערכת יחסים שבנה הבן עם הכלה. משהו שחסר אצל האימא..

אימנתי פעם אישה, שקנאה בקשר שהיה לביתה הנשואה עם חתנה. היא לא יכלה לשאת את גילויי החיבה והפרגון שקיבלה הבת שלה. שאלתי אותה, מתי לאחרונה היית את בקשר מחמיא בתוך הבית שלך? במערכת המשפחתית שלך? ומסתבר שכבר תקופה מאד ארוכה שהיא לא זכתה לזה.. הסברתי לה שהדבר הזה הגיע אליה הביתה כדי לעורר אותה לחזק את זה בתוך המשפחה שלה.

כשאני מקנאה זו תזכורת כואבת שאני חיה חיים ללא משמעות

צריך להבין שגם אנשים שרגש הקנאה לא תופס אצלם מקום גדול, מקנאים מידי פעם והקנאה הזו מתבטאת על פי רוב בשיפוטיות.

“כשאני מוצאת את עצמי שופטת מישהו אני צריכה לבדוק מה אותו אדם עושה שאני הייתי רוצה לעשות ולא יכולה, או מעיזה”

כשמתעורר אצלנו רגש של קנאה כלפי דברים שיש לאחרים כמו מכונית יפה או בית יפה, הישגים כלכליים או טיולים ברחבי העולם, זו תזכורת כואבת עבורנו שאנו חיים ללא משמעות. כי כשחיי מלאי משמעות, דברים כאלה ואחרים שיש לאחרים או שהשיגו אחרים, לא מצליחים לגרום לי לרגש הזה.

אז מה הפתרון? כשאתם מרגישים שאתם שופטים מישהו, משמע מקנאים בו, במקום לרכל ולדבר מאחורי הגב גשו אליו ותשאלו אותו מה הוא עושה שונה מכם. מה הוא עשה שגרם לו להצליח איפה שאתם לא. בקשו ממנו שילמד אתכם את מה שהוא השיג ואיך הוא השיג את זה.

במקום לשפוט, לקנא ולרכל בואו ניגש ונעצים אחד את השני, כשנמכור את מה שאנחנו יודעים, כשנשתף, לא יקנאו בנו כי לא יהיה בזה יותר צורך, וכן הפוך. אם נלמד מהאדם השני איך מילא את חייו במשמעות, לא נצטרך יותר לקנא.

כותבת הטור היא רחל בולטון מייסדת שיטת “תעצומות”

אהבת? שתפי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter

DossitGirl instagram

הרשמי לניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים שווים

DossitGirl instagram