המילה “בת מצווש”, נכנסה בזמן האחרון לפנתאון הסלנג הישראלי, כסמל לאירוע חד פעמי, ייחודי, מושקע, שכולם מדברים עליו. ישנן בנות האוהבות אירוע בסגנון “הוליוודי”, נוצץ ורב משתתפים ויש כאלה המעדיפות פעילות מצומצמת יותר בחוג המשפחה.כדי לחגוג בת מצווה בצורה מיוחדת ובלתי נשכחת, לא חייבים לנסוע לחו”ל או לעשות אירוע ראוותני ורב משתתפים, בעצם מהי המהות של האירוע הזה? של בת המצווה?

לפי ההלכה בגיל 12 הבת מפסיקה להיחשב כקטנה: “בת שתים עשרה שנה ויום אחד נדריה קיימין” והרמב”ם מוסיף:‏ “בת שתים עשרה שנה ויום אחד… ובן שלוש עשרה שנה ויום אחד… הרי הן כגדולים לכל המצוות”. על פי ההלכה, יהודייה שהגיעה לגיל 12 חזקתה שיש לה סימני נערות ונחשבת לבעלת דעת ומחויבת בכל מצוות התורה שבהן חייבות נשים. גיל קבלת המצוות של הנערה נמוך בשנה אחת מהגיל שבו מגיע נער לעול מצוות. הסבר נפוץ לכך הוא שהנערה מתבגרת, בראש ובראשונה מבחינה פיזיולוגית, מוקדם יותר מהנער ולכן היא חוגגת קודם. הרא”ש מסביר: “נתן הקב”ה בינה יתרה באישה יותר מבאיש. פירוש: הקדים בה בינה יותר מבאיש”, כלומר ההתפתחות השכלית של האישה קודמת לזו של הגבר.אז איך חוגגים את המאורע ההיסטורי הזה בצורה ערכית? הלכנו בדקנו ומצאנו כמה רעיונות לבנות המצווה

חברות, אמהות ואהבת הארץ

חברת “בשביל החוויה” מציעה “בת מצווש” בסגנון שונה לחלוטין – מסע אינטימי קבוצתי, של העצמה נשית, לבנות המצווה ולאמהותיהן  – “מסע גיבורות” – בישראל.ידיעת הארץ, ערכי הטבע, חברות ושיתוף פעולה, משתלבים בפעילות חווייתית מיוחדת, של כתבי חידה המותאמים אישית למשתתפות. ההדרכה מבוצעת ע”י מדריכות מוסמכות, איכותיות ומיומנות של “בשביל החוויה”.

בשביל החוויה - מסע בת מצווה של אמהות ובנות בשבילי הארץ ונופיה
בשביל החוויה – מסע בת מצווה של אמהות ובנות בשבילי הארץ ונופיה 

“בת מצווה הינו אירוע משמעותי ביותר לכל המשפחה ובעידן שבו כולם כל כך עסוקים ואחוזי תזזית (או טלפון נייד), זוהי הזדמנות נדירה וכמעט חד פעמית לבלות זמן איכות אמיתי של אם ובת ולהכיר מקרוב צדדים רבים וטובים שלא הכרנו אצל האדם הקרוב אלינו ביותר…”  שבית ליפשיץ ואורית ברכיה, בעלים ומנהלות “בשביל החוויה”

במהלך המסע, בן 4-5 ימים מלאים, העובר דרך הכרמל, הגלבוע, הגליל ורמת הגולן, יכירו המשתתפות (כ- 15 זוגות של אמהות ובנות) את סיפור חייהן של נשות מופת בהיסטוריה היהודית והישראלית ויתוודעו להחלטות ולבחירות שהן עשו בחייהן, אשר הפכו אותן לגיבורות. בין הגיבורות ה”משתתפות” במסע: חנה סנש (ושתי הצנחניות הנוספות שהיו בקבוצה), הנרייטה סאלד, אולגה חנקין, נעמי שמר, רות המואבייה ועוד.

מפגשים עם נשים יזמיות ומשפיעות בהווה, יעניקו להן השראה, חזון והעצמה.ביקור בקהילות שונות ימחיש להן את המגוון האנושי שמרכיב את המדינה. דרך המפגשים הללו הן ילמדו לפתח רגישות ולקבל את השונה והאחר בחברה.המסע מספק לאמהות ולבנותיהן הזדמנות להגיע למקומות שבד”כ לא מגיעים אליהם עם המשפחה, אתרים המשלבים נוף עם ערכים, במסלולי הליכה קצרים ויפיפיים.לאורך ימי המסע אוגרות המשתתפות במשימות לחיזוק הקשר אם-בת, במהלכן יכירו בעוצמות שלהן ויחזקו את ביטחונן העצמי. ובין לבין, ייהנו המשתתפות משלל פעילויות מהנות ומאתגרות כגון: פתרון כתב חידה, אשר יצריך שיתופי פעולה בין הזוגות, סדנאות מגוונות בשירה, יצירה, ריקוד ועוד, פעילויות אתגר של  סנפלינג, אומגה, שייט מאתגר ועוד, סדנאות בנושא יהדות, פעילות באתרי מורשת, מפגשי תרבויות ועוד ועוד…בסוף המסע מתקיים טקס סיום חגיגי ומרגש, אותו מנחה אחת מ”גיבורות” המסע והבנות מקבלות מזכרת אישית בלתי נשכחת מהמסע.

פרטים נוספים: “בשביל החוויה”:אורית ברכיה 052-3576545

 

 כל ילדה צריכה קהל!
אביטל אריכא מנהלת זה יותר מעשור, עסק להפקת אירועי תוכן עם דגש על תכנים לבר ובת מצווה שמככבים בהם ילדי השמחה היא מספרת “החוויה המכוננת שלי כנערה היתה הבמה. מצאתי את עצמי שרה במסגרות שונות ונהנית מתגובות הקהל. קהל אינו משקר. הוא עוזר להגדיר גבולות ונותן חותם ליכולותיך. כל ילד צריך קהל! כיוון שהקהל שלהם באירוע הוא הקהל האופטימלי שיכול לתת להם כח, הוא קשוב אליהם ביום הזה ורוצה לפרגן להם על הביצועים. זהו יום שבו בסיוע הכוונה של ההורים לקראתו – ניתנת הזדמנות לילדים הללו לצמוח מעבודה מאומצת, לחוות הצלחה ומחיאות כפיים. להבין את מקור החוזקות והיכולות”
אביטל אריכא בהלל הפקות
אביטל אריכא בהלל הפקות
עם השנים, איגדה סביבה אביטל ספקים שנבחרו בקפידה ליצירת חוויה רב חושית: תקליטנים, מעצבי אירועים, עורכי וידאו, אנימטורים, מעבדים מוסיקלים, אולפן הקלטות, קייטרינג, גרפיקאים, צלמים, במאים, כוריאוגרפים, זמרים, מפיקים ועוד.והקימה את הלל הפקות – אירוע בידיים טובות עם השנים הוכשרה אביטל כמנחת קבוצות משימה וכמאמנת בשיטת NLP בגישה יהודית ופיתחה שיטה בשם “כל ילד צריך קהל” על פיה היא מכוונת כל ילד הבא לחגוג אירוע לתכנים המתאימים ביותר להעצמתו האישית.
פרטים נוספים באתר של הלל הפקות או בטלפון: 0774-013-012

 

בת מצווה עם תוכן

תהילה היא מורה כבר כמה וכמה שנים וגם אחראית על כל הפרויקטים המתקיימים בבית הספר, יום אחד היא הרגישה שהגיע הזמן להוציא החוצה בצורה מקצועית את כל הרעיונות שלה,היא שמה לב לכך שהיום כל אחת מחפשת תוכן לבת המצווה שלה, משהו שיבטא מצד אחד את הכישורים שלה  ומצד שני את הערך והמשמעות שיש בעיני המשפחה ליום הגעתה למצוות.תהילה מציעה חוויה עם נשמה- בנייה של מגוון תכניות המתאימות לכל כיס ולכל סגנון.

תהילה יצחקי
תהילה יצחקי תוכניות לבת המצווה
דרשה לבת המצווהחלק משמעותי מהאירוע הוא הדרשה. היום בעידן הטכנולוגיה אפשר בהחלט להפוך אותה למעניינת ואטרקטיבית. תהילה יחד עם הילדה לומדות, כותבות ובונות דרשה ייחודית המשלבת בתוכה מוזיקה, קטעי סרטים, הצגה ונגינה- הכל לפי כישרונותיה ורצונותיה של בת המצווה.
סרט זה שם המשחק היום בכל אירוע סרט הוא סוג של חובה… אז מעבר לסרט שהוא מצגת תמונות ו(שגם אותו כמובן ניתן להכין) תהילה מציעה להפיק  יחד סרט שכולו סביב בת המצווה: החל משלב כתיבת התסריט, הרעיון והבימוי (של הילדה והמשתתפים האחרים) ועד לצילום, העריכה וההקרנה. בסופו של דבר מתקבל תוצר ערכי, משמעותי, ייחודי ומושקע.
פעילות בשילוב טכנולוגיה יש כאלה שמחפשים דווקא את השונה, המקורי, עבורם תהילה בנתה את תכנית השטח שלה. יציאה לסיור עירוני בכל מקום שיבחר ויחד תבנה הדרכת רחוב מושקעת בשילוב מולטימדיה וסמארטפונים.
ערב קהילתי/ בית ספרי אמהות ובנות רבות מחפשות לימוד ערכי בקבוצה נשית לאורך השנה. תהילה מציעה מספר תכניות לימוד ופעילות לערב אמהות ובנות- הן כערב חד פעמי והן כסדרת מפגשים בנושאים אלה.
לתהילה יש המון נסיון ורעיונות אך העסק שלה בתחילת דרכו ולכן המחירים של התכניות הם מחירי השקה אטרקטיבים כמובן יש לה עוד המון רעיונות והפעלות
ליצירת קשר עם תהילה:  0525539565  [email protected]

 

 

מנגינה של בת המצווה  

“בשבילך נברא העולם”- מופע העצמה מוסיקלי לנשים ולנערות על בסיס תורת החסידות.מופע מיוחד ואינטימי, משולב בשירה סיפור והרצאה ומלווה בנגינת גיטרה.

ציפי קולטניוק
ציפי קולטניוק מופע העצמה מוסיקלי

 

ציפי קולטניוק מספרת שכילדה, כנערה וכאישה צעירה, התמודדה עם חוסר בטחון ותחושת פגימות עמוקה. כבת לפסנתרנית, היא מצאה מפלט בנגינה בפסנתר ומגיל 13 התחילה להלחין ולכתוב שירים, שירים מלאי אמונה ששיקפו את ההתמודדות שלה. במשך השנים היא קראה, למדה וחיפשה פתרונות ותשובות בכל מקום כדי ללמוד לאהוב את עצמה ולבסוף מצאה את הפתרון דווקא בתורת החסידות, היא למדה לאהוב ולקבל את עצמה והתחילה להגשים חלומות ולהשתמש בכשרונות שלה.היא מוסיפה ומספרת שהיא מרגישה שליחות לעמוד מול קהל ובמיוחד מול בנות בגיל ההתבגרות הלא פשוט, לספר ולשיר על הקשיים שאיתם התמודדה ועל “יתרון האור הבא מן החושך” ולתת להן כלים שיאפשרו להן לקבל את עצמן ולהתמודד עם קושי.המופע שלה מגיע ממקום אמיתי מאד. חוסר הבטחון והפחד עולים איתה לבמה ומאפשרים לנערות להתחבר באופן בלתי אמצעי, להתרגש ולעלות ביחד איתי עד לסיום המופע בו היא שרה יחד עם הקהל “יש בתוכי נשמה אלוקית, אתה נפחת בי ולא משנה מה קורה מסביב, הערך שלי אינסופי”.

היא לא מופיעה באירועי בת מצווה פרטיים, בגלל שהיא חושבת שכאשר עורכים בת מצווה לילדה היא צריכה להיות במרכז והיא לא רוצה לקחת ממנה את הפוקוס. היא מגיעה לבת מצוות קבוצתיות/כיתתיות אורך המופע כשעה וחצי, הוא משולב מקטעים בהם ציפי מדברת,היא שרה שירים שלה וגם שירי אמונה מוכרים, על מנת שהבנות תוכלנה לשיר איתה ולהוות חלק מהמופע.אפשר להאזין ל2 משיריה באתר שלה

ליצירת קשר עם ציפי: 0502077032  [email protected]

כמה פשוט ככה יפה

תהילה קליין שליחה בקהילה היהודית בבוספשט הונגריה מספרת לנו על בת מצווה שעשתה השבוע לבנות הקהילה : “כל אחת קיבלה בלון הליום שפתק קטן שקשור אליו בתחתית ואז התבקשה לכתוב החלטה /קבלה/מצוה טובה . יצאנו החוצה וביחד ממש כל האורחות שחררו את הבלונים לשמיים . היה מהמם וביחוד מרגש”,  “אני עושה תמיד גם הפרשת חלה ומשהיא מלמדת קליעות יפות כדי להתחיל את היום בו בת המצוה במצות נשים קדושה”

 

בנות הקהילה היהודית בבודפשט אוחזות בבלונים עם קבלות טובות
בנות הקהילה היהודית בבודפשט אוחזות בבלונים עם קבלות טובות

 

בלונים בשמי בודפשט
בלונים בשמי בודפשט

 

אהבת? שתפי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter

DossitGirl instagram

הרשמי לניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים שווים

DossitGirl instagram