אז מה גורם למשפחה בניברקית עם 4 ילדים לקום בבוקר ולעבור לצד השני של העולם- להונג קונג?!
רעות מורה בת 32 נשואה ליריב עו”ד  אמא ל4 בגילאי 8-6-4-2 מספרת על התהליך

רעות יריב והילדים על פסגת ה’פיק’ בהונג קונג

מה הוביל אותכם לעבור להונג קונג 

ליריב בעלי היה חלום להתגורר בחו”ל לתקופה, מכיון שאני מורה הוא חשב על הרעיון שאחפש משרה בחו”ל וכך נוכל להנות מחוויה כזו. במקרה באחת השבתות התפרסמה מודעה בעיתון שבית הספר “כרמל” בהונג קונג  מחפש מורים , כמובן שבעלי התלהב ואני חששתי ,מה לי ולהונג קונג ,זה כל כך רחוק חשבתי לעצמי אף אחד לא יבקר אותי , כשעושים רילוקיישן לאירופה זה מאוד קל לקפוץ כמה ימים פה סופ”ש שם ,אבל הונג קונג???
זה הקצה השני של העולם. בעלי שכנע אותי שזו חוויה של פעם בחיים ויצאנו לדרך ,נפגשנו עם מנהלת בית הספר בירושלים ומפה לשם לאחר כמה פגישות מצאתי את עצמי אורזת בית ו 4 ילדים ועוברת לקצה השני של העולם. המשפחה מאוד מאוד תמכה למרות שזה לא היה להם פשוט יריב בעלי עובד במשרד עו”ד של אבא שלו, אני עזבתי בית ספר שעבדתי בו 10 שנים. 

ההורים שלי עודדו ודחפו למרות שידעו שאני לוקחת ילדים מאוד קטנים ( הקטנה שלי הייתה בזמנו בת 9 חודשים)
והקשר עם סבא וסבתא כבר לא יהיה אותו הדבר. אני כאמא חששתי לילדים , איך יסתדרו עם השפה?

הם לא יודעים אנגלית , איך יתחברו מחדש עם חברים חדשים ? איך יהיה להם המרחק מכל מה שהם מכירים ?המון חששות והמון התלבטויות אבל קפצנו למים. התקופה לפני המעבר לא קלה , אני זוכרת שארזנו את הבית והשכרנו אותו והייתה לי הרגשה לא פשוטה לתת אותו למישהו אחר זה הבית שהתחתנו בו ונולדו לנו בו 4 ילדים ולעזוב את הבית לא היה לי פשוט בכלל והרגשות הציפו . 

ספרי על הטיסה וההגעה פעם ראשונה להונג קונג, איך היו הימים הראשונים

כשהחלטנו לעבור להונג קונג יריב ואני נסענו ל4 ימים להונג קונג לבד כדי לראות את המקום ,את בית הספר הקהילה ובית הכנסת . זו אחת ההחלטות החשובות והטובות שעשינו

אני ממליצה לכל אחד לפני שנוסעים עם ילדים ,כדאי מאוד לנסוע לבד ולראות לאן נוסעים ולהכיר קצת מקרוב לפני , זה מאוד מקל על המעבר .

הטיסה להונג קונג עם הילדים הייתה מדהימה למי שלא יודע זו טיסה ישירה ואנחנו עשינו טיסת לילה כך שרוב הטיסה הילדים ישנו. כשהגענו לדירה בהונג קונג חיכתה לנו העוזרת וזה מאוד הקל על הפריקה וארגון הבית עם 4 ילדים קטנים.  בהונג קונג עוזרת 24/7 live in זה אינו סטטוס אלא לכל משפחה יש עוזרת אפילו למשפחות ללא ילדים. כשהגענו ליוותה אותי רבנית הקהילה לסופר הרגיל והראתה לי מה אפשר לקנות ,אני זוכרת שזו הפעם הראשונה שזה תפס אותי שאני במקום מאוד מאוד שונה, וההלם הזה שאת לא יכולה לשים בעגלה מה שאת רוצה כמו בסופר בארץ, בימים הראשונים טיילנו קצת עם הילדים באזור של הבית להכיר להם את המקום החדש בו אנו חיים. לקחנו אותם לבית הספר לפני שנפתחה שנת הלימודים כדי שביום הראשון ללימודים לא הכל יראה להם חדש ולא מוכר . 

ספרי לנו קצת על הונג קונג 

הונג קונג  היא שטח אוטונומי סיני , היא מרכז עסקים חשוב ואחת הערים הצפופות בעולם. מכיוון שהונג קונג היא עיר עסקים  שמחנו לגלות שהרבה מחברינו מהעיר בני ברק מגיעים להונג קונג לעסקים ויצא כך שכמה פעמים בשנה יש לנו ביקור מהבית .מזג  האויר טרופי כך שמי בא לבקר בקיץ צריך להצטייד בשרוולים קצרים ומטריה, התקופה הנעימה ביותר לבקר היא בין  אוקטובר לפברואר. הלחות בהונג קונג גבוהה מאוד בחודשי הקיץ. מה שמדהים בהונג קונג זו התרבות. הונג קונג הייתה תחת שלטון בריטי ולכן התרבות היא תערובת בין מסורת סינית לתרבות מערבית.  לשפה האנגלית והקנטונזית יש מעמד שווה . הונג קונג בנויה לגובה כך שאת העיר חוצים גרמי מדרגות לכל הגובה ואחת האטרקציות היא לראות ולעלות במדרגות הנעות מלמטה עד למעלה (“האסקלייטור”) .

הקהילה היהודית בהונג קונג מונה כ 5000 איש, בהונג קונג מס’ קהילות: בצד של קאולון קהילת חב”ד מורכבת בעיקר מאנשי עסקים שמגיעים להונג קונג
לפרקי זמן שונים ולא מתגוררים שם כדרך קבע, בצד של הונג קונג (הונג קונג סייד), שבו אנו גרים, ישנם 2 קהילות,
קהילת חב”ד של הרב אבצון וקהילת בית כנסת “אוהל לאה ” של הרב אשר עוזר. בית הכנסת של קהילת “אוהל לאה”
הינו מבנה מדהים  כבן 120 שנה, אשר הוכר והוכרז כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק”ו.

אנחנו גרים בקרבת בית הכנסת , מתפללים בבית כנסת זה וכל מה שקשור לחיי הקהילה אנו נמצאים בעיקר שם. בית הכנסת יושב בתוך המתחם במרכז היהודי (JCC) בו נמצא סופר כשר , בריכה , 2 מסעדות כשרות, מקווה, גני הילדים וכל הפעילויות לילדים בחגים ובשבתות . כמדי שבת מתקיימת ארוחת שבת בצהריים בבית הכנסת בו כל המתפללים אוכלים ביחד . זה מאוד כיף לנו ולילדים רואים את כולם בבית הכנסת וזה מקסים לראות את הקהילה כמדי שבת .

איך מסתדרים בפועל ? 

הונג קונג היא עיר מאוד יקרה בהכל החל מהנדלן עד שכר הלימוד ,הקניות והאוכל .אנחנו מרחק הליכה של 4 דקות לבית הכנסת, ובחירת מיקום הדירה היא קריטית ליהודים שומרי שבת . מבחינת אוכל כמו שכתבתי יש סופר כשר במרכז היהודי ובסופר הרגיל גם אפשר לקנות המון מוצרים . פירות וירקות קונים בשוק ויש עדיין כמה דברים שאני מביאה מהארץ, לא כי אין אלא העדפות שלי ודברים שאני רגילה אליהם וקשה לי לשנות.בשבתות אנחנו מארחים המון כמעט כל ערב שבת יש לי 18-20 איש , גם בארץ אהבתי מאוד לארח ובהונג קונג בכלל . היה לי חשוב לארח ולהרגיש את ההרגשה של הארץ את שולחן השבת עם החברים והמשפחה, וכמובן שהחברים נהיים משפחה. 

בהונג קונג אין ערוב ועל כן אסור לטלטל זה משהו שהיה לנו קשה להתרגל אליו אי אפשר לקחת כלום.
עד שהתינוקת הלכה לא יכולתי לקחת אותה בעצמי , העוזרת הייתה מביאה אותה לבית
וגם עכשיו כשאני לוקחת אותה אני לא יכולה להביא לה בקבוק מים,  חיתול וכו’. לכן עניין העוזרת מאוד חשוב גם בשבת . 

שתפי אותנו בקשיים  

הקשיים הם כבכל מעבר , שינוי עבודה וצוות, אנשים חדשים ,שפה חדשה והמרחק מהמשפחה ,קל וחומר בהונג קונג שזו עיר סינית והתרבות שונה מכל דבר שהכרנו והיא רחוקה מישראל, הקשיים בהתחלה הם באורח חיים- איפה קונים מה , ואיפה מוצאים מה שצריך. כשחיים  שנים באותו מקום עובדים על אוטומט ופתאום הכל חדש וצריך להסתדר. בנוסף אין את אורח החיים של לקנות אוכל בחוץ ולצאת למסעדות , לנו זה היה מאוד חסר בהתחלה, אבל לומדים להתרגל ולהנות ממה שקיים וממה שיש לעיר להציע , וזה המון . 

בחגים יש געגועים למשפחה, בהתחלה שהגענו מהר מאוד הגיע ראש השנה ולא האמנתי שאני לא עם ההורים שלנו ,
אבל כמו שאמרתי החברים הם המשפחה היה לנו חג מדהים ומרגש ביחד עם חברים והרגשנו עטופים בחום ואהבה.

עניין המרחק מהמשפחה בא לידי ביטוי גם באירועים משפחתיים, יום הולדת 90 לסבתא ,בר מצווה לאחיין, חתונה של בת דודה או כל מפגש משפחתי לא פשוט לחוות את זה מרחוק. 

איך היה לילדים המעבר ? איך החינוך והחברה בהונג קונג

אנחנו מלמדים והילדים לומדים בבית הספר היהודי “כרמל” המונה כ – 400 תלמידים. זהו בית הספר היחיד במזרח אסיה המציע תוכנית לימודית יסודית ותיכונית, כך שכל הילדים שלנו מגיל שנה ומעלה לומדים באותו מוסד חינוכי יהודי .  בית הספר הוא אחד מבתי הספר הבינלאומיים החשובים בהונג קונג ובין בתי הספר היהודיים הטובים בעולם. בית הספר מקפיד על תפילות , ברכות , לימוד תורה ,חגים, מסורת ורוח יהודית . מבחינה חברתית הילדים הסתדרו ב”ה מדהים . אך מבחינה לימודית היו אתגרים . הילדים  לא ידעו אנגלית ובבית הספר לומדים באנגלית. כמובן שבית הספר מורגל במצב זה כי הרבה תלמידים שאינם דוברי אנגלית (לאו דוקא ישראלים) מגיעים ולכן מעניקים לילדים  שעות לימוד אנגלית נוספות. הילדים שלנו קיבלו המון תמיכה ,הכוונה ועידוד במשך השנה , את השפה הדבורה והכתובה הם רכשו במספר חודשים, והיה מדהים לראות את ההתקדמות. הבן שלי בן ה-6 רכש קריאה באנגלית ובעברית באותו הזמן והיום יותר קל לו לקרוא באנגלית. אנחנו מאוד גאים בילדים הם עשו דרך מדהימה ולא פשוטה להצלחה. 

עשית לנו חשק אנחנו מגיעות לבקר , איפה אנחנו חייבות לבקר בהונג קונג

וואו ! איפה להתחיל… בהונג קונג שווקים רבים ומדהימים : שוק לילה , ladies market, שוק דגים צף וכו’…בנוסף אחד האתרים שחייבים לבקר בו הוא הפיק (THE PEAK) – זו היא נקודת תצפית גבוהה הצופה על הונג קונג וקאולון ISLAND עם כל גורדי השחקים, זה נוף עוצר נשימה.בהונג קונג מרכזי קניות ענקיים בעלי מותגי יוקרה. כיף מאוד להסתובב בסנטרל ,ובטיים סקוור -חווים שם את ההמוניות. בהונג קונג אתרים רבים כגון : ביג בודהה -לשם מגיעים ברכבל בנסיעה של כחצי שעה .העיירה סטנלי , אברדין- נמל הדייג הישן ועוד עיירות קטנות ומהממות שאליהן אפשר להגיע רק במעבורת. אם מגיעים עם ילדים יש פארק של דיסנילנד ואושן פארק המבוסס על המים והחיים במים, פארק מלא מתקנים וחיות מיוחדות . 

לאיזה סוג אנשים- משפחות היית ממליצה לצאת למסע דומה?

אני חושבת שזה מתאים למשפחות שאוהבות לטייל ויודעות לקחת דברים בקלות . מי שמחפש חוויה והרפתקה של פעם בחיים ולא מפחד משינוי , אנחנו ידענו שזה עכשיו או אף פעם, כי ככל שעובר הזמן והילדים גדלים יותר קשה לעשות שינויים. 

ממה הכי נהנת בשנה החולפת ?

נהניתי מאוד להשיג את המטרה שלשמה נסענו, להנות מזמן משפחתי לראות עולם ולטייל עם הילדים , השנה טיילנו בהונג קונג, מקאו, פוקט שבתאילנד ובעוד כמה חודשים אנחנו נוסעים לוויאטנם. אלו חוויות שלא שוכחים. בנוסף נהניתי לגלות על עצמי את הכוחות שלי לגדל ילדים ולנהל שגרה של יום יום, שבתות וחגים הרחק מהמשפחה והחברים הקרובים, וזה לא היה לי פשוט .מבחינה מקצועית נהניתי ללמד בבית ספר בינלאומי ,להכיר וללמוד תוכניות לימוד חדשות ודרכי הוראה שונות ,זה מאוד תרם להתפתחות המקצועית שלי. אני חושבת שנסיעה כזו יש בה כל כך הרבה יתרונות שלא חשבנו עליהם מלכתחילה ומתגלים לנו במסע המופלא הזה. 

ספרי על חוויה בלתי נשכחת

ב”ה חווינו הרבה חוויות בלתי נשכחות, טובות בעיקר . אספר על אחד האתגרים שלי השנה וזה לעשות בפעם הראשונה בחיי ליל סדר. החלטתי לא להגיע לארץ לפסח והזמנו 24 איש לליל הסדר. כשבוע לפני פסח כשהתחלתי בהכנות פתאום הבנתי שאני עורכת סדר בפעם הראשונה בחיי , איך עושים את זה בכלל ? רציתי שהכל יהיה בדיוק כמו שאני מכירה מהבית- מבית הוריי  וביליתי שעות בטלפון עם אמא שלי על מתכונים כדי שייצא מושלם. כשנכנס החג וראיתי את שולחן הסדר שלנו עלו לי דמעות של שמחה וכמובן גם קצת של עצב שאני בלי משפחה . היה לנו ליל סדר מקסים ומרגש עם חברים טובים, ואני לא אשכח את החוויה הזו. 

לסיום, מה התוכניות לעתיד?

כרגע יש לנו חוזה לעוד שנה כך שאחרי החופשה בארץ אנחנו חוזרים להונג קונג . ובעתיד ? מי יודע מה הקב”ה יזמן לנו,  אם היית שואלת אותי לפני שנתיים מה התוכניות לעתיד, כנראה שלא הייתי אומרת הונג קונג =) 

מוזמנות לעקוב אחרי רעות באינסטגרם reut_osta 

ואם אתם בהונג קונג … תבואו שבת ! 

אהבת? שתפי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter

DossitGirl instagram

הרשמי לניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים שווים

DossitGirl instagram