בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של חזרה לחומרים הגולמיים, במראה הטבעי והאמיתי שלהם, חומרים כגון חומרי אדמה, מתכת וכן – גם בטון.זה טרנד שחוצה הרבה עולמות של עיצוב,אנחנו רואים את הבטון עושה קאמבק מרשים באדריכלות, בעיצוב פנים, בעיצוב תעשייתי, אפילו בטקסטיל. הבטון הוא חלק ממגמה כוללת של חזרה לחומרים טבעיים,אפילו שהבטון עצמו הוא לא חומר טבעי כמו אבן או מתכת. הוא חומר שנוצר על ידי האדם, אבל המראה החשוף שלו מתחבר למגמה העיצובית שמציגה את החומר במערומיו – מבלי להלביש אותו בציפויים.

אריחי בטון,אלוני
אריחי בטון,אלוני

 

הקאמבק של הבטון הוא קאמבק מפתיע: במשך שנים רבות נתפש הבטון כחומר קר ומנוכר. “במשך תקופה ארוכה לא אהבו את הבטון, במיוחד בישראל”, מסבירה ניבה יחיאב, אדריכלית ומנהלת טמבור אדריכלים “הבטון נקשר בעיקר לתקופה הברוטליסטית באדריכלות. הרבה אנשים טועים לחשוב ש’ברוטליזם’ פירושו אדריכלות ברוטלית או אלימה, אבל למעשה המושג נגזר מהמילה הצרפתית ‘ברוט’ – חשוף. יש פה דיסוננס מרתק בין חומר שהוא לא טבעי לבין מראה שהוא כן טבעי. רובנו חיים היום בסביבה עירונית, והעירוניות המתחדשת מחדשת גם את העניין שלנו בבטון. היום הפנטזיה התחלפה מבית קטן בכפר ללופט ניו יורקי בעיר, ובפנטזיה הזאת אנחנו מפנטזים או על לבנים חשופות או על בטון חשוף”.

חידושי בטון

תחום הבטון התפתח בשנים האחרונות פלאים. זאת בשל יתרונותיו הרבים הנובעים מגמישותו המרבית של החומר המאפשרת התאמה לכל ייעוד: בבית או בחוץ, אריחי ריצוף, חיפויי קירות, בריכות וחצרות פנימיות, כיורים, אמבטיות, חזיתות בניין ועוד. משנה לשנה, הפתרונות הופכים לנגישים יותר והטכנולוגיה בהתאם. כך, הגדלים של אריחי הבטון, צורת האריחים, צורות מוטבעות ותלת מימד, הגימורים והצבעים יכולים להיות מותאמים לצרכים ספציפיים.האדריכלות המודרנית החדשה המצדדת במראה האורבאני מודרני, הכניסה את הבטון הביתה. קירות בטון חשופים, ריצופי בטון, אריחי בטון מצוירים וכיורים הם רק דוגמאות בודדות לשימושים המגוונים שלו בעיצובי הבית והגינה.

  “אי אפשר שלא להתאהב בחומר הטבעי והנעים למגע של הבטון” מיכל נוף, ‘ויה ארקדיה’.

“אחת התכונות המלהיבות ביותר לשימוש בו היא עבודה הנעשית בצורה ידנית ולא בייצור המוני. לבטון יש פוטנציאל עיצובי רחב מאוד המציע אפשרויות עיצוב כמעט בלתי מוגבלות העולות בהרבה מעל חומרים אחרים. הוא מהווה פתרון מושלם לעיצוב אותנטי ומסורתי המאפיין עבודת יד, דבר שמעצים את תחושת המקוריות והוינטאג’ הקסומה. מכיוון שמדובר במוצרים שנעשים בעבודה ידנית, ייתכנו שינויים בין אריח לאריח, מה שמוביל למוצר ייחודי ויפה היוצר דפוס מרגש שנראה כמו שטיח מפואר וביכולתו לשדרג כל רצפה וקיר בבית ובחוץ”.

אריחים לחדר האמבטיה,ויה ארקדיה
אריחים לחדר האמבטיה,ויה ארקדיה

 

גוף תאורה מבטון לגינה, קמחי תאורה
גוף תאורה מבטון לגינה, קמחי תאורה

 

יצירות מבטון

המעצב איתי בר-און, חקר את הבטון והציב אותו בטריטוריה חדשה ומותחת גבולות.בר און הצליח למעשה לכופף, לעדן וללטש את החומר ולשדרג אותו למראה יוקרתי שלובש צורות ומרקמים שונים. בשנת 2011 פתח מתחם שכולל סדנה, גלריה ומפעל בה הוא מייצר ומציג את מוצריו.

“החומר האהוב עליי הוא בטון. אנחנו במערכת יחסים ארוכה ומפתיעה ואני לא משתעמם ממנו לעולם,מדובר בחומר עוצמתי שמתנהג כמו סוס פרא והיכולת לרסן אותו בכל פעם מחדש מרגשת אותי”איתי בר און

משטחי בטון

משטחי בטון מוחלק הינם משטחים הנעשים באמצעות טכניקה מיוחדת על ידי אנשי מקצוע מיומנים ושימוש בכלים מתקדמים לביצוע העבודה. בעבר, לא חשבו על חומר הבטון כחומר הטוב ביותר לעבודות משטח בטון, אך עם השנים המודעות לעבודות משטחי בטון מוחלק גדלה ויותר ויותר אנשים פרטיים, עסקיים ואף חברות וארגונים ציבוריים מעדיפים להזמין שירותי משטחי בטון מוחלק.משטחי בטון מוחלק מעניקים למבנה מראה פתוח וגדול יותר, ובנוסף הרגשה של ניקיון ונעימות לעין. על כן בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים במשטחי בטון לעומת משטחים מחומרים אחרים, לצרכים פרטיים (דירות/שטחים בבעלות פרטית ועוד) ולצרכים עסקיים (משרדים, מפעלי תעשייה, מקומות ציבוריים ועוד.

רצפה במרפסת מבטון מוחלק
רצפת בטון מוחלק

 

  “לבטון, ישנה היכולת להתאים עצמו בהרמוניה מושלמת עם כל חומר אשר בא עמו במגע”

תחליפי בטון

אם משטחי בטון עדיין “גדולים עליכם”, עולם העיצוב מציע שלל עיצובים בבטון “בקטנה” מאקססוריז לבית ועד טפט שמדמה קיר בטון

טפט דמוי בטון, מעודד צבעים
טפט דמוי בטון, מעודד צבעים
מחסני תאורה, נברשת
מחסני תאורה, נברשת

 

ביתילי, כלי איחסון דקורטיבי
ביתילי, כלי איחסון דקורטיבי
גולף אנד קו, סט כלים
גולף אנד קו, סט כלים

 

 

אהבת? שתפי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter

DossitGirl instagram

הרשמי לניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים שווים

DossitGirl instagram